Srovnáváme předplacené karty mobilních operátorů

Mobilní slovníček pojmů

Slovníček pojmů nabízí všeobecný přehled nejčastěji používaných slov z oblasti mobilních služeb, kdy vám znalost těchto výrazů může pomoci s orientací v dostupné nabídce mobilních služeb.

 

(1.) Eurotarif
Eurotarif sjednocuje cenu za hlasové volání (roaming) v rámci členských zemích EU bez ohledu na zvolenou předplacenou kartu nebo paušální tarif. Tato iniciativa pochází z Evropská komise a jednotlivý operátoři mohou samozřejmě nabízet i výhodnější cenu mezinárodního volání.

(2.) FUP
Fair User Policy - omezuje objem přenesených dat podle nastavení internetového tarifu z důvodů ochrany proti přetížení společného datového pásma mezi více uživateli. Při překročení limitu FUP dojde zpravidla k výraznému omezení rychlosti internetového připojení.

(3.) Kredit
Volací kredit u předplacené karty běžně umožňuje využívat dostupné mobilní služby vybraného operátora (volání, SMS zprávy, internet v mobilu...). Vybranou jednorázovou částkou si nejdříve dobijete předplacenku a následně při využívání služeb čerpáte z předplaceného kreditu.

(4.) Paušální tarif
Při paušálním tarifu využíváte běžně bez omezení mobilní služby a teprve následně platíte za služby (volání, SMS zprávy, internet v mobilu apod.), které jste v předcházejícím zúčtovacím období využili. Paušální tarif je spojený s pravidelnou měsíční platbou a dle zvoleného tarifu se následně odvíjí cena za poskytované služby, za které ovšem platíte i v momentě, kdy je zcela nevyužijete. Vybrané typu smluv uzavřené s vašim operátorem mohou obsahovat závazek v podobě využívání služby po předem vybranou dobu (obvykle 2 roky).

(5.) Předplacená karta
S předplacenou kartou lze telefonovat zcela bez závazků nebo písemných smluv s operátorem. Základem je vždy předplacený kredit, za který teprve následně využíváte všechny mobilní služby, kde platíte pouze to, co sami provoláte...

(6.) Roaming
Vás stávající operátor vám pomocí služby roaming umožňuje používat v zahraničí mobilní telefon u operátorů cizích sítí. V takovém případě se cena za použité služby (volání, SMS zprávy, internet v mobilu apod.) liší od běžného ceníku a platíte poplatky i za příchozí volání nebo SMS zprávy.

(7.) Smartphone
Smartphone je chytrý mobilní telefon, který využívá některý z dostupných operačních systémů jako např. Android, Apple iOS, Windows Phone, Symbian, BlackBerry s možností instalovat další aplikace (hry, programy) třetích stran pro jejich další použití. Pro takové smartphony není problém využívat služby mobilního internetu k prohlížení webů včetně sociálních sítí (Facebook, Twitter...).

(8.) SIM karta
Identifikační karta pro uživatele mobilní sítě, na které může být zároveň uložen kromě seznamu telefonních čísel omezený počet SMS zpráv. Karta může být chráněna několika přístupovými kódy (PIN, PUK...) a nabízí se v několika základních rozměrech (SIM, mini-SIM, micro-SIM, nano-SIM). Potřebný rozměr karty vám na požádání dodá váš operátor nebo lze stávající rozměr karty nechat odborně oříznout. Pro SIM karty jsou dostupné i redukce pro zpětné použití malých formátů.

(9.) Tarifikace
V ceníku mobilních nebo virtuálních operátorů najdete uvedeny ceny volání za minutu hovoru, ale teprve dle způsobu tarifikace / účtování se odvíjí celková cena za hovor. Použitý způsob účtování má výrazný vliv na celkovou cenu hovoru. Pro zákazníky je nejvýhodnější sekundová tarifikace 1 + 1, kdy lze opravdu výrazně ušetřit. Běžně, ale operátoři nabízejí tarifikaci 60 + 30 nebo dokonce nejméně výhodné minutové účtování 60 + 60 (hodnoty jsou uváděny v sekundách).

(10.) VoIP
Voice over Internet Protocol - zkratka VoIP se používá především ve spojení s levným voláním přes internet. Jedná se o moderní službu, kdy je využíváno rychlé datové spojení nebo např. bezdrátová technologie WiFi pro levné nebo zcela bezplatné volání, které lze použít u chytrých mobilních telefonů (smartphonů).

DALŠÍ MOBILNÍ SLUŽBY

DETAILNÍ POPIS OPERÁTORŮ

 

MŮŽEME DOPORUČIT

Mobily

 

SPONZOROVANÉ ODKAZY

Komparomat.cz

Potřebujete porovnat nabídku vybraných služeb nebo hledáte srovnání zajímavých online produktů? Můžeme vám nabídnout přehledné informace mnohem dříve, než začnete tyto služby využívat. Pravidelně srovnáváme služby z oblasti bankovnictví, energetiky, telekomunikací, pojišťovnictví.